Sastanak Koordinacije direktora FUP-e i direktora/komesara kantonalnih MUP-ova

12.11.2019 14:36

U Tuzli je dana 11. i 12.11.2019. godine, održan redovni sastanak Koordinacije direktora Federalne uprave policije i policijskih komesara/direktora  kantonalnih MUP-ova u Federaciji Bosne i Hercegovine. Na održanom sastanku, a u skladu sa utvrđenim dnevnim redom, razmatrana je Informacija o stanju sigurnosti na području Federacije BiH za period januar – septembar 2019. godine, dostignuti nivo rada policije u svim segmentima rada u F BiH, sa akcentom na migrantsku krizu u BiH, rad policije u Federaciji Bosne i Hercegovine i druga aktuelna pitanja u vezi sa radom i djelovanjem policijskih struktura u Federaciji BiH.

Posmatrajući sveukupno stanje sigurnosti na području Federacije Bosne i Hercegovine, prema statističkim pokazateljima Federalne uprave policije i Kantonalnih ministarstva unutrašnjih poslova, za period januar-septembar 2019. godine, u odnosu na isti period 2018. godine, karakteriše smanjenje broja izvršenih krivičnih djela za 626 (ili 5,29%), broja saobraćajnih nesreća za 1790 (ili 9,08%), dok je povećan broj registrovanih prekršaja iz oblasti javnog reda i mira za 480 (ili 4,34%), i broj napada na ovlaštena službena lica za 1 ( ili 1,69%).

Kako je istakao zamjenik direktora FUP-e, Ensad Korman, sagledavajući sveukupne pokazatelje iz posmatranih segmenata sigurnosti kriminaliteta, javnog reda i mira, saobraćaja i aktivnosti policije, u periodu januar-septembar 2019. godine sigurnosna situacija u Federaciji Bosne i Hercegovine je na zadovoljavajućem nivou. Ovaj pozitivan trend smanjenja kriminaliteta u pojedinim oblastima je samo rezultat saradnje, dobrog i koordiniranog rada policijskih struktura u Federaciji BiH, koje su zasigurno najefikasniji dio državnog aparata. Iako ekonomska i socijalna situacija u društvu i nije na zavidnom nivou, naša je dužnost i obaveza da se zajednički i ozbiljno suočavamo sa svim sigurnosnim izazovima kada su u pitanju svi vidovi kriminaliteta s akcentom na trenutno najaktuelniju problematiku vezano za migrantsku krizu, naveo je direktor FUP-e, Korman Ensad.

Između ostalog na sastanku je napravljen poseban osvrt na policijsku saradnju iz oblasti krim. obavještajnog rada i efikasnije razmjene operativnih saznanja kroz ILP model „Rad policije zasnovan na krim obavještajnom radu“, obzirom da bi između ostalog unapređenje rada policije trebao bi ići i u tom smjeru, jer kad bi sve policijske agencije iz Bosne i Hercegovine adekvatno primjenjivale ILP model, u smislu prikupljanja, obrade i međusobne razmjene obavještajnih podatka, koristeći informacione tehnologije i baze podataka, sigurnosna situacija u Bosni i Hercegovini bi bila znatno povoljnija, a što bi zasigurno smanjilo stopu kriminala u svim aspektima s posebnim akcentom na terorizam, nasilni ekstremizam, organizovani kriminal, trgovinu opojnom drogom, i dr. oblike kriminala i sigurnosne prijetnje.

Nakon diskusija i izvršenih analiza po svim pitanjima iz domena rada, doneseni su i određeni zaključci, i to:

Kada je riječ o stanju sigurnosti na području FBiH, a koja se definiše kroz iskazane parametre za određene oblasti koji su navedeni u informaciji o stanju sigurnosti, a isti su sačinjeni na temelju podataka Federalne uprave policije i Kantonalnih ministarstava unutrašnjih poslova, stanje sigurnosti u FBIH može se definisati kao zadovoljavajuće.

Na sastanku je posebno razmotreno pitanje vezano za migrantsku krizu na području Federacije Bosne i Hercegovine, s obzirom da ovo pitanje poprima sve više ozbiljniju dimenziju posebno na području Unsko-sanskog kantona, Tuzlanskog kantona i Kantona Sarajevo, a implicira vrlo ozbiljnu sigurnosnu prijetnju u široj društvenoj zajednici.

Uzimajući u obzir činjenicu da se nerijetko migranti dovode u vezu sa velikim brojem izvršenih krivičnih djela posebno na područjima gore navedenih kantona, neophodno je da se hitno iznađe efikasniji modus za poduzimanje zajedničkih mjera na suzbijanju ovih prijetnji.

Iako ova migrantska kriza potpada pod isključivu nadležnost državnih organa za sprovedbu zakona i drugih institucija, policija u Federaciji se ne smije ni u jednom trenutku oglušiti na ovaj problem, ova situacija se mora rješavati sistematski, koordinirano i uz jedan održiv način, uz kontinuiranu saradnju svih policijskih organa i drugih nadležnih institucija sa svih nivoa Bosne i Hercegovine.

Pored navedenog donesen je i zaključak da se pokazalo veoma učinkovito to što je do sada postignuta zavidna operativna i finansijska samostalnost policijskih organa/uprava policije u FBiH, a koji je rezultat dugotrajnog procesa u kojem su bili uključeni predstavnici policijskih agencija iz FBiH, tako i predstavnici izvršne i zakonodavne vlasti na svim nivoima u FBiH.

Operativna i finansijska samostalnost policije je važna pretpostavka za postizanje najviših  profesionalnih ali i demokratskih standarda u radu policije, koji je podržan od važnih međunarodnih partnera, uključujući nekadašnje misije UN, IPTF i EUPM.

Takođe je ukazano na nepotrebne i štetne pojave i inicijative koje zaustavljaju proces ili čak teže nazadovanju kada su spomenuti standardi u pitanju. Ove neprimjerene inicijative su predložene ili čak pripremljene kao zakonska rješenja a čijom bi realizacijom mogle predstavljati put ka neprimjerenom političkom uticaju na rad policije.

Kantonalno ministarstvo Tuzlanskog Kantona – Uprava policije je bila domaćin ovog sastanka, na kojem je pored policijskih komesara bio prisutan i predstavnik OHR-a.

 


Preuzeto sa web stranice Ministarstva unutrašnjih poslova Tuzlanskog kantona - http://muptk.ba