Turalibegova bb, Tuzla kontakt@muptk.ba
BOSNA I HERCEGOVINA
FEDERACIJA BOSNE I HERCEGOVINE
TUZLANSKI KANTON
MINISTARSTVO UNUTRAŠNJIH POSLOVA
UPRAVA POLICIJE


Putna isprava/pasoš

Putna isprava je javna isprava kojom se dokazuje identitet i državljanstvo BiH.

Državljanin BiH može posjedovati samo jednu putnu ispravu iste vrste.

Putnu ispravu smije upotrebljavati samo lice na čije ime je izdata.

Zahtjev za izdavanje putne isprave podnosi se Odsjeku za administraciju Ministarstva unutrašnjih poslova Tuzlanskog kantona, a prema prebivalištu podnosioca zahtjeva, odnosno po mjestu boravišta za raseljena lica.

Podnosilac zahtjeva za izdavanje putne isprave dužan je, u zahtjevu za izdavanje putne isprave, pored ostalih podataka dati podatke o mjestu i općini u kojoj je upisan u matičnu knjigu rođenih i matičnu knjigu državljana BiH.

Nosilac putne isprave državljanin BiH mlađi od 14 godina, odnosno poslovno nesposobna lica mogu putovati u inostranstvo u pratnji jednog ili oba roditelja, ili zakonskog zastupnika, odnosno staratelja, odnosno mora imati saglasnost oba roditelja ili zakonskog zastupnika, odnosno staratelja, ovjerenu kod nadležnog organa ako putuje u pratnji drugog lica.

Saglasnost oba roditelja nije potrebna:

  • • ako se jedan od roditelja vodi kao nestala osoba;
  • • ako je jedan od roditelja nepoznatog prebivališta ili boravišta;
  • • ako je jedan od roditelja nedostupan organu nadležnom za izdavanje putne isprave;
  • • ako je jednom od roditelja odlukom suda dodijeljeno starateljstvo nad djetetom, osim u slučaju da istom odlukom suda  izdavanje putne isprave i putovanje djeteta u inostranstvo nije uslovljeno saglasnošću oba roditelja.

Postupak za izdavanje putne isprave

Zahtjev za izdavanje putne isprave podnosi se na propisanom obrascu koji se bez naknade dobije na lokaciji za izdavanje ličnih dokumenata. 

Zahtjev za izdavanje putne isprave punoljetna osoba podnosi lično i prilaže sljedeću dokumentaciju:

  1. 1. Ličnu kartu ili drugu javnu ispravu kojom se može utvrditi identitet i prebivalište;
  2. 2. Uvjerenje o državljanstvu;
  3. 3. Dokaz o uplati naknade dostavljanjem originalne prve stranice uplatnice (izgled uplatnice može se preuzeti ovdje)

Zahtjev za izdavanje putne isprave za maloljetnu osobu, podnosi se u pratnji jednog ili oba roditelja, odnosno zakonskog staratelja, s tim da maloljetna lica moraju biti prisutna prilikom podnošenja zahtjeva.

Da bi se maloljetnom licu mogla izdati putna isprava potrebna je saglasnost za izdavanje putne isprave oba roditelja, odnosno zakonskog staratelja. Saglasnost za izdavanje putne isprave maloljetnom licu daje se direktno na obrascu zahtjeva.

Ukoliko je jedan od roditelja preminuo dostavlja se izvod iz matične knjige umrlih na uvid.

Ukoliko je odlukom suda o dodjeljivanju starateljstva nad maloljetnom osobom izdavanje putne isprave uslovljeno saglasnošću oba roditelja, nadležni organ će od drugog roditelja, kojem nije dodijeljeno starateljstvo nad maloljetnom osobom zatražiti pisano izjašnjenje o davanju saglasnosti za izdavanje putne isprave maloljetnoj osobi.

Ukoliko je maloljetna osoba za koju se podnosi zahtjev za izdavanje putne isprave rođena u vanbračnoj zajednici, a drugi roditelj odbija dati saglasnost za izdavanje putne isprave, nadležni organ će od nadležne Službe socijalne zaštite po mjestu prebivališta maloljetne osobe, zatražiti pismeno mišljenje o opravdanosti izdavanja putne isprave bez saglasnosti drugog roditelja.

Dokumentacija koju je potrebno priložiti za izdavanje putne isprave maloljetnom licu je:

  1. 1. Izvod iz Matične knjige rođenih 
  2. 2. Dokaz o uplati propisane naknade dostavljanjem originalne prve stranice uplatnice (zavisno o dobi djeteta)

Cijena putne isprave iznosi:

  • • 50,00 KM za punoljetne državljane
  • • 40,00 KM za državljane u dobi od 3 do 18 godina
  • • 30,00 KM za državljane koji nisu navršili 3 godine 

Zakonski rok za izdavanje putnih isprava je 30 dana ukoliko su ispunjeni svi zakonski uslovi. 

Izdavanje putnih isprava u roku kraćem od propisanog - hitni pasoš

Podnosilac zahtjeva za izdavanje putne isprave ima pravo da prilikom podnošenja zahtjeva traži izdavanje putne isprave u roku kraćem od propisanog.

Nadležni organ izdaje putnu ispravu u roku najkasnije od 72 sati od momenta podnošenja zahtjeva, ako je u pitanju liječenje u inostranstvu, bolest i smrt člana uže porodice. Podnosilac zahtjeva je dužan podnijeti potrebne dokaze (dokaz o smrti i dokaz o srodstvu ili uputnicu za liječenje u inostranstvu), a cijena putne isprave izdate na osnovu dostavljenih dokaza ista je kao cijena putne isprave izdate u redovnom postupku.

Nadležni organ za izdavanje putnih isprava na zahtjev stranke, a bez utvrđivanja opravdanih razloga za izdavanje putne isprave izdat će putnu ispravu, s tim da podnosilac zahtjeva pored cijene putne isprave izdate u redovnom postupku (30,00 KM, 40,00 KM ili 50,00 KM ovisno o starosnoj dobi podnosioca zahtjeva za kojeg se izdaje putna isprava), dužan je uplatiti i naknadu za dodatne troškove nadležnog organa koji proizilaze iz postupka izdavanja putne isprave u roku kraćem od propisanog u iznosu od 200,00 KM.

Pasoš za punoljetne osobe izdaje se sa rokom važenja 10 godina, za državljane u dobi od 3 do 18 godina sa rokom važenja 5 godina, a za državljane koji nisu navršili 3 godine sa rokom važenja 3 godine.

Preuzimanje putne isprave vrši se:

  • • Lično
  • • Putem punomoćnika
  •   a. prilikom podnošenja zahtjeva za izdavanje putne isprave, može se pred službenom osobom ovlastiti punoljetna osoba koja će preuzeti njegov/njen pasoš
  •   b. opunomoćiti punoljetnu osobu koja će preuzeti njegov/njen pasoš, a punomoć mora biti ovjerena od strane notara ili diplomatsko-konzularnog predstavništva BiH (original)
  • • Za maloljetne osobe do navršenih 14 (četrnaest) godina starosti putnu ispravu preuzima jedan od roditelja, staratelj ili drugi zakonski zastupnik
  • • Maloljetna osoba od navršenih 14 (četrnaest) godina do navršenih 18 (osamnaest) godina starosti, prilikom preuzimanja putne isprave mora biti u pratnji jednog od roditelja, staratelja ili drugog zakonskog zastupnika 

Gubitak putne isprave u BiH

Nosilac putne isprave dužan je gubitak, uništenje ili krađu putne isprave prijaviti nadležnom policijskom organu/policijskoj stanici na teritoriji BiH na kojoj je izgubljena putna isprava na obrazcu GPI-1. Nosilac putne isprave dužan je nadležnoj policijskoj stanici prijaviti i pronalazak putne isprave za koju je prijavljen nestanak, u cilju njenog poništenja.

Gubitak putne isprave u inostranstvu

Ukoliko državljanin BiH izgubi ili mu bude ukradena putna isprava u inostranstvu, dužan je gubitak odnosno nestanak putne isprave prijaviti diplomatsko-konzularnom predstavništvu BiH na čijem području boravi uz prilaganje dokaza o datoj izjavi kod nadležnog policijskog tijela o okolnostima gubitka, uništenja ili otuđenja putne isprave. Državljanin BiH koji boravi u inostranstvu bez pasoša obratit će se diplomatsko- konzularnom predstavništvu BiH u inostranstvu na čijem području lice boravi sa zahtjevom za izdavanje putnog lista radi povratka u BiH. 

Zakonska regulativa:

Obrasci:

Uplatnice:

 

Copyright © 2025 Ministarstvo unutrašnjih poslova Tuzlanskog kantona | Web development by Leftor